endezvény támogatója a Pro-Feed Kft.
Mindig is a zöld volt a kedvenc színed? Alig várod, hogy hétvégente rád boruljon egy erdő árnyéka?
Titokban mindig is sejtetted, hogy a növények sokkal izgalmasabbak, mint valaha is gondoltad volna?
Érdekel, hogy mivel foglalkoznak az ELTE növénybiológusai, szakirányos hallgatói és kooperációs
partnereik, és szeretnéd tudni, miért szeretjük mi a munkánkat? Szakadj ki a hétköznapokból, gyere el
május 20-án a Növények napjára!
Az Európai Növénybiológiai Társaság (European Plant Science Organisation, röviden EPSO) nemzetközi kezdeményezéséhez és annak hazai programjaihoz immár többedik alkalommal csatlakozva, az ELTE TTK Biológiai Intézetének növénybiológiával foglalkozó tanszékei idén is megszervezik A Növények Napja (Fascination of Plants Day) rendezvényt az ELTE-n.
A program 2019. május 20-án 12-18 óra között, az ELTE TTK, Déli Tömbjében (1117, Budapest, Pázmány Péter stny. 1/c) zajlik majd több helyszínen. Egy földszinti nagyelőadóban (Bolyai János terem – 0.821) szakmai előadások, az előtte lévő folyosón és környező kisebb termekben pedig kitelepülős standok (pl. mezőgazdasági drónokkal), interaktív programok, játékok (társasjáték, kézműves sarok), mikroszkópos tárlatvezetés, filmvetítés és változatos szakmai bemutatók várják az érdeklődőket. A részvétel ingyenes, egyes programok esetében a létszám azonban limitált, így aznap 12 órakor a helyszínen, érkezés sorrendjében történő regisztrációhoz kötött.
Kövess minket Facebookon is!
Programok (a programok letölthetőek pdf-ben is, rövid és részletes formában)
Programok időbeli áttekintése:
Előadások
13:00-13:30 Növénykórokozó gombák – a történelem formálói (Dr. Kovács M. Gábor)
Növénykórokozó gombák – a történelem formálói (Dr. Kovács M. Gábor)Egy-egy növénykórokozó gomba országok, birodalmak, kontinensek és ott milliók életét változtatta meg. Az előadásban néhány példán keresztül kerül bemutatásra, hogy is történhet(ett) ez, és miben jelentenek ezek a gombák a mai napig komoly kihívást.
13:40-14:10 A növények jogai (Dr. Takács Tünde, MTA ATK TAKI)
A Föld lakóinak természeti erőforrás-használata messze meghaladja a rendelkezésre álló készleteket. A tartalékok kimerülőben, a biológiai sokféleség folyamatosan csökken, a globális ökológiai problémák száma rohamosan nő. Az elmúlt évszázad végére az emberiség számára egyértelművé vált, hogy fennmaradásunk és fejlődésünk feltétele a környezettel való harmonikus együttélés megteremtése. A környezettel való bánásmódunkat és viselkedésünket embercentrikus szemlétünk határozza meg és jogok, kötelezettségek szabnak korlátot neki. Mit tehet egy növény, milyen jogai vannak velünk szemben?
14:20-14:35 Sokféleséget teremtő növényvilág (Dr. Pásztor Erzsébet)
A növényzet sokféle formában járul hozzá a bioszféra fennmaradásához. Növekedése közben nemcsak oxigént termel és szén-dioxidot fogyaszt, ami a klímaváltozás szempontjából is fontos, de élőhelyet teremtett például rovarfajok millióinak is. Ráadásul, miközben a növények versenyeznek egymással a tápanyagokért és a fényért, segítik is egymás megtelepedését extrém körülmények között is. Arról lesz szó, hogy hogyan teszik ezt.
15:00-15:25 A fotoszintetikus hatékonyság fokozása (Dr. Éva Csaba, MTA ATK MGKI)
A fotoszintetikus hatékonyság javítása a növényélettan és a növényi molekuláris biológia új, forrongó területe. Az oxigéntermelő fotoszintézis kb. 2 milliárd éves, az utóbbi időbeli kutatások alapján mégis úgy tűnik, hogy lehet még fokozni a hatékonyságát és ilyen módon hozzájárulni az emberiség növekvő élelmiszer és energiaigényének kielégítéséhez. A fénygyűjtő antennák méretének csökkentése, alternatív fotorespirációs út bevezetése és a növényen belüli szervesanyag-transzport módosítása mind eredményre vezetett. Interaktív előadásomban erre az új, izgalmas területre kalandozom hallgatóságommal.
15:35-16:00 Növénytermesztés távlatokból - drónok a mezőgazdaságban (Balassa György)
Változó környezeti viszonyaink a mezőgazdaságot óriási kihívás elé állítják. A megfelelő termésbiztonság eléréséhez azonban nem elegendőek a hagyományos módszerek. Precíziós mezőgazdasági technikákra van szükség, amelyekben a multispektrális távérzékelésnek és a drónoknak kiemelt szerep jut.
16:10-16:40 Növényi kommunikáció, avagy a félmilliárd éves diskurzus (Dr. Parádi István)
A növényi kommunikáció szinte határtalan mélységeibe egyre tisztább bepillantást engednek a legújabb kutatási eredmények, amelyek bizonyságot szolgáltatnak nemcsak a fajon belüli, de a fajok közötti és a gombákkal vagy baktériumokkal folytatott információcserére is. Az előadás a növénybiológia eme régóta ismert, de sokáig láthatatlan és nehezen kutatható területére igyekszik bevilágítani.
16:50-17:20 A klónok támadása (és védekezése) - klonális növények (Dr. Oborny Beáta)
Nagy szenzációt jelentett a biológiában, mikor először sikerült emlősállatokat klónozni. Ugyanakkor ritkán esik szó arról, hogy az élővilág jelentős részében természetes körülmények között is találunk ön-klónozásra képes élőlényeket. Ez a tulajdonság változatos stratégiákra ad lehetőséget a környezeti források felderítésében és az értük való versengésben. Az előadásban bemutatok néhány sajátos növényi "trükköt". Megismerkedünk többezer éves klónokkal, a túlélés és térfoglalás bajnokaival.
17:30-18:00 Trópusi esőerdő - különleges növények nyomában (Dr. Fodor Ferenc)
A trópusi esőerdők számos tekintetben különböznek a hazai erdőktől. A fák és a virágos növények között nagyon különleges méretű, formájú és életmódú fajok élnek itt. Az előadásban e különlegességek nyomába eredünk kalandos expedíciók során és természetfotókon csodálhatjuk meg az élővilág sokféleségét.Regisztrációhoz kötött interaktív foglalkozások és programok (időrendi sorrendben)
Regisztrálni a helyszínen lehet 12 órától!
DNS kinyerés a konyhában (Gál Nóra, Serdült Anikó, Zsidei Gyula)
A helyszínelőkben mindig nagyon misztikusan mondják, hogy az elkövető DNS-t hagyott hátra... Vagy máskor mintát vesznek a szájból és a később a számítógép előtt ülve mondják, hogy a DNS minta egyezést mutatott a gyanúsítottal. De azt a lépést ritkán látjuk, mikor kinyerik a DNS-t és "megvizsgálják". A DNS kinyeréshez igazából elgendő a sejteket feltárni valamilyen detergenssel, és elválasztani az egyéb sejtalkotóktól alkoholos kicsapással. Ha ebbe belegondolunk, akkor már nem is tűnik olyan nehéznek mindezt kivitelezni egy kis mosogatószer és valamilyen tömény alkoholos ital segítségével.. Azért, hogy helyszínelők legyünk még nem elég kinyerni a DNS-t, azt meg is kell tudni vizsgálni!12:20-12:50 (15-20 fő)
14:30-15:00 (15-20 fő)
16:00-16:30 (15-20 fő)
pH szivárvány lilakáposztával (Zelenyánszki Helga)
Az antociánok számos virág és termés színét adják, mint a mályva, hibiszkusz, áfonya, málna, eper és kékszőlő. Előfordulnak egyéb növényi részekben is, például a lilahagymában és lilakáposztában, és népszerű új zöldségekben (lila burgonya, lila sárgarépa, stb.). E163 néven ételszínezékként is alkalmazzák őket. Mindezek közben nem szabad elfeledkezni arról, hogy színüket a pH-tól függően változtatják. Ez alkalmas arra is, hogy eldöntsük, hogy egy érdekes színű növény színét antocián vagy más pigment adja-e. A foglalkozáson megnézzük, hogy hányféle színe lehet az antociánoknak.13:00-13:30 (15-20 fő)
16:30-17:00 (15-20 fő)
Interaktív növények - növénysimogató, növényi mozgások mikroszkópban (Dr. Solymosi Katalin, Sóti Adél, Roumaissa Ounoki)
Mi okozza egyes levelek selymes tapintását, másoknak pedig a szúrósságát? Mikroszkópba tekintve megismerkedhetsz különféle növényi szőrképletekkel. A közismert növényi nagymozgásokon kívül a citoplazmában áramló zöld színtestek megfigyelésére is lehetőséged nyílik mikroszkóp segítségével.13:00-13:30 (10 fő)
15:00-15:30 (10 fő)
17:00-17:30 (10 fő)
Növény + Gomba = Sör (Dr. Bóka Károly, Dr. Knapp Dániel)
Az emberiség ősidők óta készít sört, mely napjainkban is népszerű ital. De miből és hogyan készül? Ezt már kevesebben tudják. A program keretében ebbe adunk bepillantást.14:00-14:40 (10-12 fő)
15:00-15:40 (10-12 fő)
Tárlatvezetés mikroszkópos fotókiállításon (Dr. Bóka Károly, Dr. Kristóf Zoltán)
Az ELTE TTK Biológiai Intézet Növényszervezettani Tanszéke oktatóinak (Dr. Bóka Károly, Dr. Kristóf Zoltán, Dr. Preininger Éva, Dr. Solymosi Katalin és Dr. Vági Pál) mikroszkópos felvételeiből készült tárlatot tekinthetik meg az érdeklődők. A tárlatvezetéssel egybekötött kiállításon különböző elektronmikroszkópos és fénymikroszkópos eljárásokkal készült felvételeken a növényvilág rejtelmei mellett állatok és kristályok szépségére is rácsodálkozhatunk.14:00-14:45 (10-12 fő)
17:00-17:45 (10-12 fő)
Fűfolt a nadrágon, szirmok a papíron - milyen anyagok adják a növények gyönyörű színeit és hogyan tudjuk kivarázsolni őket a növényekből? (Müller Brigitta, Dr. Rudnóy Szabolcs)
Növényi részek (pl. zöld levelek, színes virágszirmok, egyéb termésrészek, stb.) színanyagainak elválasztása és bemutatása kromatográfiás papíron, közben magyarázattal és a témához kapcsolódó szabad beszélgetéssel.14:15-14:45 (10-15 fő)
15:30-16:00 (10-15 fő)
Folyamatos interaktív foglalkozások és programok
Zöld mozi - Filmvetítések és diaporámák
Érdekel egy 400 éves ősöreg gerecsei kocsányos tölgy mindennapi élete? Elmerülnél a 3D mikroszkópos képek világában? Rácsodálkoznál távoli földrészek trópusi és szubtrópusi tájainak növényeire? Gyere, pihenj kicsit a Zöld moziban és élvezd A Nagy Fafilmet, vagy az ELTE oktatóinak alkotásait!
A Nagy Fafilm című természetfilm (52 perc, rendezte: Molnár Attila Dávid)
12:00-13:00
17:00-18:00
3D -s mikroszkópos felvételekből készült diaporáma (kb. 9 perc időtartam, a diaporámát Dr. Bóka Károly, Dr. Kristóf Zoltán és Sárosi Ferenc képeiből Pokorni Péter készítette)
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
Köztes időszakokban Fodor Ferenc, Parádi István és Solti Ádám trópusi és szubtrópusi utazásairól készült (elsősorban) növényes felvételeiből készült diaporámákat vetítünk
Hazai és trópusi orchideák laboratóriumi szaporítása (Szabó-Szöllősi Tünde, ELTE Füvészkert)
Hogyan lehet orchideákat nevelni és szaporítani otthon? A feladat nem egyszerű, de nem is lehetetlen! Kérdéseidre választ kapsz a standnál tartott bemutatóból.
12-16 óra között folyamatosan
Mit üzen a növény? Illatanyagok alkalmazása a rovarok elleni védekezésben (Erdei Anna, Szelényi Magdolna, MTA ATK NÖVI)
A standnál szó lesz a rovar-növény kommunikációról és a rovarok szagérzékelésének hatékonyságáról. Mesélünk továbbá a mezőgazdasági fejlesztésekről, hagyományos használatról is. Lesz egy illatanyagfelismerős szagpárosító játék is, ahol szintetikus illatanyagokat természetes illatforrásokhoz kellene kötni.12-18 óra között folyamatosan
Mezőgadasági drón kiállítás (Turbéki Richárd, AGRON)
A kiállításon megtekinthetőek az mezőgazdaság digitalizációjában fontos szereppel bíró, legfrissebb drónos technológiák.12-18 óra között folyamatosan
Gyökérsimogató, csírakvíz és szivárvány virágok, memóriajáték (Dr. Takács Tünde, Kovács Ramóna, MTA ATK TAKI)
Megismered azoknak a növényeknek a magját és csíráját, amit nap mint nap eszünk? Gyere és próbáld ki magad a csírakvízben! Az iskolában sosem láthattad, hogy miben más egy egyszikű és kétszikű gyökérzet? Gyere simogass nálunk gyökereket! Tudni szeretnéd milyen tulajdonság teszi lehetővé, hogy otthon is készíts színes virágokat? Gyere és gyönyörködj velünk! Fejlesztenéd a memóriád, miközben a talaj élővilágával vagy a biológia tudományával ismerkesz? Gyere és győzz le minket memóriajátékban, ha tudsz!14:30-18:00 között folyamatosan
Növényes játszóház és kézműves sarok (Csíkos Sándor, Imrefi Ildikó, Lázár Anna)
Különféle növényes színezőkkel, gipszfestéssel, játékos feladatokkal, gyöngyfűzéssel várjuk a
kikapcsolódni vágyó kicsiket és nagyokat.
12-18 óra között folyamatosan